Kadra
Pracownia Wokalna Agnieszki Justyny Szumiło to wyższy poziom edukacji artystycznej. Dokładamy wszelkich starań, aby tak było. Szkolimy się nieustannie, organizujemy pracę tak, by była jak najbardziej skuteczna i satysfakcjonująca. Posiadamy autorskie programy nauczania i opieramy się na najnowszych osiągnięciach wiedzy artystycznej.
Obecnie Pracownia Wokalna Agnieszki Justyny Szumidło zmienia się w Szumilo Art Forum, gdzie powstaje Instytut Edukacji Muzycznej, Teatralnej i Humanistycznej.
Śpiewaczka, bizneswoman, właścicielka i założycielka PWAJSZ oraz SZUMILO ART FORUM GROUP, założycielka SZAFG, prezes, pedagog śpiewu solowego.
Państwową Szkołę Muzyczną I st. ukończyłam w Wałbrzychu w klasie wiolonczeli prof. Aleksandra Czajkowskiego. PSM II st. we Wrocławiu, w klasie śpiewu mgr Renaty Janiszewskiej. Jestem absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, którą ukończyłam z wynikiem bardzo dobrym w 1999 roku, w klasie śpiewu prof. Kazimierza Myrlaka. Podczas studiów specjalizowałam się w kameralistyce wokalnej oraz w wykonawstwie muzyki oratoryjno-kantatowej, ten bowiem repertuar jest fundamentem mojej pracy nad głosem i warsztatem wokalnym. Od początku studiów koncertowałam wielokrotnie jako solistka z Orkiestrą Kameralną i Symfoniczną Akademii Muzycznej oraz Chórem Międzyuczelnianym „Szumiący Jesion” pod dyrekcją prof. Zofii Urbanyi-Krasnodębskiej, w kraju i poza granicami /w tym dwa duże tournée europejskie/ między innymi w Niemczech, Francji, Hiszpanii oraz we Włoszech. Wykonywałam znane dzieła J.S.Bacha, J.F.Haendla, W.A.Mozarta, F.Schuberta, kompozytorów hiszpańskich oraz twórców polskich jak Moniuszko, Szarzyński, Żebrowski, Pałłasz i inni. W uwczesnej Dolnośląskiej Operze Kameralnej w Szczawnie Zdroju, jeszcze jako studentka, śpiewałam partię Bastienne /W.A.Mozart singspiel Bastien und Basienne/ oraz partię Amora w Orfeo ed Euridice Ch.W.Glucka /1999/. Także w roku 1999 zaśpiewałam solową partię w nagraniu płyty CD z Requiem d-moll W.A.Mozarta /Luna Music/ pod dyrekcją Małgorzaty Sapiechy-Muzioł. Tuż po studiach,w maju 2000 roku wzięłam udział w Konkursie im. Królowej Elżbiety w Brukseli, a w sierpniu 2001 roku do Konkursu im. Królowej Sonii w Oslo, oba konkursy, są najpoważniejszymi wydarzeniami artystycznymi dla doświadczonych wokalistów . Uczestniczyłam także w kursach mistrzowskich między innymi u prof. Gerharda Kahrego oraz prof. Rusko Ruskova i w Kursach Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyka i Sztuki Piękne „Wratislavia Cantans”. Dokształcałam się również w warsztatach piosenki estradowej i jazzowej organizowanych w PSM „Bednarska”w Warszawie.
Tuż ukończeniu studiów rozpoczęłam samodzielną pracę artystyczną między innymi dając szereg recitali, które cieszyły się wspaniałym powodzeniem wśród publiczności. Uwieńczeniem tych koncertów i moim wielkim sukcesem było nagranie i wydanie płyty CD Arie i pieśni mistrzów włoskiego bel canta /Bellini, Donizetti, Verdi, Puccini/ w 2001 roku, przy wsparciu Międzynarodowej Fundacji „Wratislavia Cantans”. Płyta została objęta honorowym patronatem Pana Marszałka Jana Waszkiewicza i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
W maju 2002 roku odpowiadając na zaproszenie Centralnej Agencji Kultury w Alzacji Francuskiej śpiewałam cykl recitali /program Wielkiej Opery Francuskiej/. Koncerty te zostały znakomicie przyjęte i zaowocowały stałą współpracą na lata 2002-2004.
W sierpniu /15-19.08.02/ miałam zaszczyt być zaproszoną na XVII Chopin-Festival w Gaming /Der Internationalen Chopin-Gesellschaft in Wien/ gdzie występowałam obok znakomitych śpiewaków i muzyków. Wśród licznych koncertów, szczególnymi, w których miałam przyjemność wziąć udział były: cykliczne koncerty w Wiedniu, Wieczory Tumskie, koncert „Muzyczni Bohaterowie” z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Mariusza Smolija. Koncerty i recitale w Huninge, Strasburgu oraz Offendorfie, a także koncerty na zaproszenie Instytutu Polskiego w Wiedniu. Miałam przyjemność wziąć udział w koncertach podczas Światowego Festiwalu Kontrabasowego Wrocław 14-22 sierpnia 2004, gdzie wystąpiłam z wybitnym solistą amerykańskim, Jeffem Bradetichem, w Recitalu Mistrzowskim oraz na XX, jubileuszowy Chopin- Festival in der Kartauze Gaming 19-22 sierpnia 2004, gdzie wykonałam Pieśni F. Chopina oraz z towarzyszeniem Kammerorchester der Slowakichen Philharmonie pod dyr. Ewalda Danela – partię Cleopatry z opery G.F.Haendla Giulio Cesar in Egitto. Od roku 2004 współpracowałam na stałe m. in. z Legnicką Orkiestrą Symfoniczną, gdzie pod kierownictwem Benedykta Ksiądzyny, Józefa Wiłkomirskiego czy Jerzego Salwarowskiego, zrealizowanych zostało wiele ciekawych projektów koncertowych i artystycznych. Bardzo ciekawym doświadczeniem dla mnie była także praca przy filmie Jana Jakuba Kolskiego Afonia i pszczoły / 2008r./. W roku 2013 dokonałam nagrania płytowego „A ja czekam na Ciebie..” zawierającego piękne piosenki z lat 50,60-tych znakomitych kompozytorów polskich z towarzyszeniem fortepianu – Paweł Wrzecionowski. Recitale z tym materiałem cieszą się dużym powodzeniem. Jako śpiewaczka – solistka od roku 2017 współpracuję z Fundacją Promocji i Rozwoju Sztuki „Soprano”. Od roku 2017 jestem solistką Orkiestry ZG Lubin KGHM S.A.
Równolegle do pracy artystycznej , w roku 2003 rozpoczęłam pracę pedagogiczną. Jestem pedagogiem śpiewu solowego w Zespole Szkół Muzycznych , gdzie w latach 2009-2015 pełniłam także funkcję wicedyrektora. Przez lata pracy wykształciłam wielu absolwentów, którzy dziś pracują w znakomitych teatrach muzycznych i realizują swoją muzyczną drogę zawodową. Rokrocznie otrzymywałam nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Uhonorowano mnie również Medalem Brązowym za Wzorową i Długoletnią Służbę od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiega także odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej. Jednym z większych moich osiągnięć w pracy w ZSMuz w Legnicy jest inicjatywa stworzenia dla uczniów i nauczycieli, wpisanego na stałe do kalendarza szkoły i miasta - Seminarium Wykonawstwa Arii Starowłoskiej i Muzyki Dawnej oraz – równolegle – Seminarium Dzielenia się Wiedzą w Zakresie Wokalistyki i Pedagogiki Wokalnej – do roku 2018 odbyło się XIV edycji. Jestem także autorem Programu Nauczania w specjalności śpiew solowy w drugim etapie edukacyjnym, na którym pracują nauczyciele śpiewu solowego w ZSMuz w Legnicy. Od roku 2007 do 2018 przygotowywałam jako koordynator i prowadziłam znane, cykliczne koncerty dla mieszkańców Legnicy – wcześniej Czwartki, obecnie Wtorki Muzyczne. Byłam także nauczycielem akademickim Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Legnicy na Wydziale Pedagogiki w latach 2003-2010. Obecnie współpracuję w tym zakresie z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Witelona w Legnicy, Na Wydziale Nauk Humanistycznych. Od roku 2003 współpracuję także jako specjalista emisji głosu z Chórem Legnickiego Centrum Kultury, „Madrygał” oraz w latach 2013-2017 Zespołu Pieśni i Tańca „Legnica” Legnickiego Centrum Kultury. Posiadam stopień nauczyciela dyplomowanego. Jestem nauczycielem- wychowawcą z powołania, dbającym o wszechstronny - nie tylko artystyczny - rozwój uczniów i studentów. Osiągam bardzo dobre rezultaty w pedagogice wokalnej. Jestem jednym z niewielu pedagogów prowadzących uczniów dwutorowo – daję im możliwość kształcenia się w bel canto oraz w różnych stylach muzyki rozrywkowej – jeśli mają takie predyspozycje i zdolności.
Mając wielkie doświadczenie, wiele własnych obserwacji i wniosków, propozycji w zakresie edukacji wokalnej oraz muzycznej, a także w zakresie udzielania wsparcia w kształceniu głosu u osób pracujących głosem, jako narzędziem pracy, w roku 2010 zainicjowałam działalność Pracowni Wokalnej Agnieszki Justyny Szumiło. Początkowo organizowałam tylko Kursy Letnie, ale po kilku latach, po zbudowaniu autorskich programów kształcenia i rehabilitacji głosu, rozpoczęłam szeroką działalność dydaktyczną dla wokalistów, piosenkarzy, aktorów, prawników, nauczycieli, dziennikarzy czy osób po chorobach oraz z dysfunkcjami ;bowiem sukcesy w pracy pedagogicznej to owszem : konkursy, nagrody, płyty, koncerty ale także zajęcia w zaciszu Pracowni, podczas budowania głosu od nowa, po chorobach ciała i ducha, gdzie sukcesem jest każdy swobodny oddech oraz dźwięk… W PWAJSz jest także duża oferta dla dzieci i młodzieży a także tych osób, które pragną i potrzebują spełniać swoje muzyczno- wokalne marzenia – od lat 4 do 104 ..
Organizowane przez PWAJSz zajęcia codzienne, kursy i warsztaty, cenione są za wyjątkowość i poziom oferty a także jakość prowadzonych zajęć.. PWAJSz posiada łącznie 4 oddziały, są to : Siedziba w Legnicy Rynek 9, Oddział Chojnów ( sale MOKSiR ), i 2 oddziały wrocławskie: I Oddział Wrocław -Złotniki i II Oddział Wrocław-Capitol. ….Mówią, że PWAJSz.. to „Edukacyjny raj”..
Praca społeczna zawsze była da mnie ważna, dlatego też od września 2003 roku jestem członkiem Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu. W roku 2012 zostałam nagrodzona, za wybitne osiągnięcia, szkoleniowym wyjazdem na spotkanie EVTA / Międzynarodowe Stowarzyszenie Pedagogów Śpiewu/ W Wiedniu. Jestem współautorem Publikacji „Uczenie się przez całe życie” – zastosowanie zasobów cyfrowych w pedagogice wokalnej. Od 2002 roku jestem Członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków
( SPAM) Oddział Wrocław, a od 2003 jako Członek Zarządu SPAM Oddziału Wrocławskiego na kadencję 2002/2007, gdzie między innymi odpowiadałam za Akcję Koncertową , od roku 2012-2016 jako Wiceprezes Oddziału Wrocławskiego. Jestem współautorem Publikacji „Szkolnictwo Muzyczne na Dolnym Śląsku po Drugiej Wojnie Światowej lata 1945-1960”, wydanej przez SPAM w roku 2013. Udzielam się także w fundacjach i stowarzyszeniach pro-zdrowotnych.
Jako doświadczony pedagog, pełen pasji i radości pracy jestem zapraszana często do prac jury konkursów i festiwali. Od roku 2014 jestem Jurorką Ogólnopolskiego Turnieju Chórów „Legnica Cantat” .
Nauczyciel teorii muzyki: kształcenie słuchu, zasady muzyki, historia muzyki klasycznej, formy muzyki.
Anna Porzyc (1985) Kompozytorka, teoretyk muzyki, pedagog. W latach 2005-2010 studiowała teorię muzyki na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Na tej samej uczelni, w 2010 roku ukończyła studia I stopnia (dyplom z wyróżnieniem), a w 2012 roku studia II stopnia (również z wyróżnieniem) w zakresie kompozycji muzycznej. Kształciła się pod kierunkiem Jana Antoniego Wichrowskiego (kompozycja ogólna), Cezarego Duchnowskiego (kompozycja komputerowa) oraz Zbigniewa Karneckiego (kompozycja teatralna i filmowa).
W 2015 roku uczestniczyła w Międzynarodowych Kursach Kompozytorskich Synthesis w Radziejowicach. Jej utwory autonomiczne wykonywane były m.in. na koncertach kameralnych organizowanych przez Filharmonię Wrocławską, a także na festiwalach muzyki współczesnej takich jak Musica Electronica Nova, Warszawska Jesień czy Poznańska Wiosna Muzyczna. Jest laureatką m.in. Konkursu dla Młodych Kompozytorów I Gorzowskiego Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciech Kilara oraz VII Konkursu Kompozytorskiego im. Zygmunta Mycielskiego. W 2017 skomponowała muzykę oraz wystąpiła grając na skrzypcach i śpiewając w przedstawieniu "Niebko" w reżyserii Małgorzaty Król, które miało premierę w Teatrze PWST we Wrocławiu. Współpracuje z Centrum Technologii Audiowizualnych tworząc improwizowane ścieżki dźwiękowe do filmów niemych. Razem z Dariuszem Jackowskim współtworzy projekty muzyczne: Shandar oraz Drone Music Project.
Ponadto od 2018 roku należy do Związku Kompozytorów Polskich.
Nauczyciel historii muzyki rozrywkowej, historia kultury, redakcja tekstów.
Historia muzyki rozrywkowej – Stanisław Horodecki
„Historia? Znaczy się królowie, bitwy i daty, daty, daty? Och nie, tylko nie to...”
Jeśli możesz podpisać się pod powyższym stwierdzeniem, to myślimy podobnie. Nie znaczy to jednak, że nie lubię historii. Przyznam w sekrecie, że wręcz ją kocham. Tyle że taką, którą wypełnia tkanka życia (chciałem powiedzieć: mięso, no ale żeby nie zrażać wegetarian i wegan...).
Uwielbiam historię skrzącą się barwnymi, pełnymi pasji ludźmi. Takimi z krwi i kości. Historię bogatą w zdarzenia i emocje. Przywołującą anegdotę o czasach, w których powstawała najbardziej znana muzyka. I teksty. Te ruszające z posad bryłę świata i te jedynie łatwo, i przyjemnie wpadające w ucho. Historię szukającą związków wśród odległych na pozór tematów: Co wspólnego mają rock`n`roll i pigułka antykoncepcyjna? Dlaczego król jest tylko jeden, skoro co chwilę obwołują nowego? Czy Julian Tuwim może być autorem rockowych przebojów? Co wspólnego z pieśnią Jana Kochanowskiego „Czego chcesz od nas, Panie...” ma Eric Clapton? Czy muzyka rozrywkowa stworzyła świat na nowo? Dlaczego wszystkie piosenki są o miłości?
Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te i tysiąc innych pytań – przyjdź na zajęcia. Wspólnie stworzymy pejzaż, w którym daty posłużą tylko za ramę obrazu wypełnionego władcami królestwa dźwięków. Jesteśmy umówieni?
Stanisław Horodecki – polonista, autor projektów kulturalnych i publikacji o przeszłości regionu, animator i dziennikarz prasy samorządowej, miłośnik literatury, muzyki, filmu, teatru, fotografii, sztuk plastycznych, podróży dalszych i bliższych, a przede wszystkim – człowieka, który jest praprzyczyną tego wszystkiego.
Śpiewaczka, nauczycielka dzieci i młodzieży w zakresie umuzykalnienie z elementami emisji głosu dla najmłodszych
W 2017 r. ukończyłam Szkołę Muzyczną II stopnia w Legnicy w klasie śpiewu solowego mgr Agnieszki Justyny Szumiło. Jestem absolwentką trzyletnich studiów licencjackich Wydziału Wokalnego na kierunku Wokalistyka na Akademii Sztuki w Szczecinie w klasie mgr Beaty Dunin-Wąsowicz. Obecnie kontynuuję naukę na II roku studiów magisterskich o specjalności pieśniarsko-oratoryjnej na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie śpiewu prof. dr hab. Agaty Młynarskiej-Klonowskiej. Jestem także studentką drugiego roku Studium Pedagogicznego organizowanego przy tej samej uczelni, gdzie realizowałam praktyki pedagogiczne w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu. Uczestniczyłam w wielu kursach mistrzowskich m. in. Kurs Interpretacji Muzyki Wokalnej u prof. Markusa Koehlera, Kurs Mistrzowski u prof. Ulricha Messthalera z Akademii Muzyki Dawnej w Bazylei, Mistrzowski Kurs Wokalny im. Henryka Jareckiego u prof. Agaty Młynarskiej-Klonowskiej. Jestem uczestniczką licznych certyfikowanych szkoleń, warsztatów oraz kursów związanych z pracą pedagogiczną oraz umuzykalnieniem, zaliczają się do nich m. in. Logopedia dla nauczycieli śpiewu, Aktywne słuchanie muzyki, Zabawy muzyczno-ruchowe. Zależy mi na tym, aby stale się rozwijać i podnosić swoje kompetencje, dlatego też w przyszłości planuję rozpocząć studia podyplomowe w zakresie logopedii oraz rehabilitacji zaburzeń głosu.
Dyrygent, wokalista, aranżer, kompozytor
Aktor, wykładowca technik teatralnych
Psycholog, trener, motywator
Nazywam się Rafał Dorobek i na co dzień pracuję jako psycholog. Ukończyłem studia magisterskie na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w 2009r. Od tamtej pory staram się sukcesywnie podnosić poziom swojej wiedzy, umiejętności oraz kwalifikacji. Na liście różnych form doskonalenia mogę umieścić studia podyplomowe (Psychologiczne Wspomaganie Dzieci i Młodzieży z Trudnościami, Kwalifikacyjne Studia nadające uprawnienia pedagogiczne, Studia Podyplomowe Psychologia Transportu), kursy kwalifikacyjne (Praktyk i Master NLP, Trenera piłkarskiego, Trenera personalnego), a także wiele szkoleń, kursów i konferencji związanych z psychologią, wychowaniem i wzmacnianiem rozwoju artystycznego oraz osobistego. Jeszcze w trakcie studiów napisałem książkę pod tytułem "Zbuduj swój wizerunek", która została wydana nakładem wydawnictwa Złote Myśli. Od 2011r. pracuję w Zespole Szkół Muzycznych w Legnicy wspierając rozwój psychiczny i artystyczny uczniów zainteresowanych kształceniem muzycznym. Współpracowałem ze sportowcami w zakresie indywidualnego i grupowego rozwoju mentalnego zarówno w ramach współpracy z Ośrodkiem Szkolenia Sportowego Młodzieży, klubami, a także sportowcami reprezentującymi różne dyscypliny – szermierkę, żeglarstwo, tenis, piłkę nożną i pływanie. W ramach pracy zawodowej prowadziłem badania i diagnozy dzieci oraz młodzieży pod kątem dysharmonii rozwojowych w Niepublicznej Poradni Psychologicznej w Legnicy, prowadziłem szkolenia dla kadr Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Legnicy, a także indywidualne zajęcia wspomagające powrót do zdrowia po problemach kardiologicznych we współpracy z poradnią Nova Med. Pracowałem w kilku legnickich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych wspierając rozwój psychiczny dzieci i młodzieży z trudnościami, w tym również z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Przez trzy lata pełniłem funkcję trenera piłkarskiego w grupach młodzieżowych i seniorskich. Od 2016r. pracuję również jako psycholog w Miejskim Przedszkolu nr 13 w Legnicy, które jest placówką z oddziałami integracyjnymi. Moimi pasjami są sport, prowadzenie szkoleń propagujących wiedzę dotyczącą rozwoju mentalnego i psychologii oraz wspieranie indywidualnego rozwoju zarówno artystycznego, jak i osobistego.
Tancerz, Choreograf, wykładowca Plastyki ruchu
Instruktor tańca w Snake Dance Center w Częstochowie
Instruktor tańca w Klubie Splot w Częstchowie
Instruktor tańca w Gminnym Ośrodku Kultury we Wręczycy Wielkiej
Instruktor tańca w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzepicach
Instruktor tańca w szkole No Limits we Wrocławiu
Instruktor tańca w szkole Dance Flow we Wrocławiu
Znajomość technik tanecznych:
Taniec współczesny, jazz, podstawy tańca klasycznego, hip hop, metodyka improwizacji w tańcu
Osiągnięcia:
-współ-choreograf i tancerz w spektaklu „Podróż do wnętrza. Sen 061” 2016
-choreograf i tancerz w spektaklu „sceny hotelowe” 2017
-współ-choreograf oraz tancerz w spektaklu „Czerwone trzewiczki” 2018
-choreograf I tancerz w spektaklu „and then i had to choose” 2019
Dodatkowe informacje:
-doświadczenie w pracy z dziećmi i niepełnosprawnymi
-dobra znajomość języka angielskiego